Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Patrioții

Călin Matieș (deputat AUR): „De ce n-ar putea și românii să plătească 40 de bani pe kilowatt, precum vindem energie Republicii Moldova?”

Deputatul AUR Călin Matieș denunță politica Guvernului Bolojan, care vinde energie Republicii Moldova la doar 40 de bani/kWh, în timp ce românii plătesc de aproape cinci ori mai mult.

Deputatul AUR Călin Matieș a lansat un atac dur la adresa Guvernului, pe tema exporturilor de energie către Republica Moldova. Potrivit acestuia, românii suportă facturi uriașe, în timp ce vecinii de peste Prut beneficiază de curent la un preț de patru ori mai mic.

„40 de bani, da dragilor, cu 40 de bani Guvernul din Moldova cumpără kilowatt din România. Iar guvernul din România le vinde românilor cu 1,50 lei kilowatt. Adică guvernul din România vinde moldovenilor cu 40 de bani Republicii Moldova, iar românilor le vinde cu 1,50 lei?”, a declarat Călin Matieș.

Acesta a subliniat că, dacă românii ar beneficia de același tarif, facturile casnice ar fi de patru ori mai mici. „În loc de o factură de 200 de lei, să aveți o factură de 50 de lei, de 60 de lei. Ar fi foarte bine ca și companiile din România, societățile românești, să poată plăti 40 de bani pe kW, nu 1,80 lei. Nu de 3, de 4 ori mai mult decât plătește Guvernul moldovean.”

Matieș a invocat datele oficiale din Republica Moldova, conform cărora peste 60% din energia importată provine din România. „Sute de milioane de kW exportăm. Sute de milioane de kW la 40 de bani. Mă uit la Ministerul Energiei din Republica Moldova și ei ne spun că aproape 60% curentul se importă din România.”

Deputatul acuză că această politică de export în defavoarea românilor este o „subminare a economiei naționale” și cere ca prioritatea Guvernului să fie consumatorii autohtoni. „Haideți să fim bine noi, noi românii. Și suntem un popor creștin. Și dăm și la alții. Dar nu românii să plătească aproape 2 lei pe kilowatt. Iar guvernul moldovean să plătească doar 40 de bani. Asta-i bătaie de joc!”

El a conchis criticând partidele de guvernare și liderii politici actuali: „Dar ce vă spun eu? Asta am votat, asta avem. Am votat Nicușor, am votat Bolojan, am votat PSD, PNL, USR, UDMR.”